Lill

arve

Ma ka siis hädaldan. Noh nii vahelduse mõttes, et muidu tundubki kõik liiga roosamanna. Alustaks näiteks sealt natuke kaugemalt, kuidas viimasel ajal ajalehtedes on liiga tihedalt artikleid, kuidas mujal elavad eestlased räägivad, et küll seal Eestis on ikka tore ja armas ja kui ühed tahaks koju, siis teised kohe kindlasti mitte. Need koju tahtjad hindavad kuidagi kummaliselt kõrgelt meie eestlaste lõputut alahoidlikkust ja rahulikku leppimist kõigega. Olgu selleks siis palgad või protestita leppimine ükskõik millise hinnatõusuga. Täna just lugesin hommikuse tee kõrvale, et kuidas isegi uudised laiast maailmast jõuavad meieni valikuliselt. Ei olnud ju kuskil esilehel rasvases kirjas uudist, kuidas Bulgaarias elektrihinna tõusu peale inimesed madratsitele läksid ja tõsiselt protestisid. Ma nüüd ei mäleta, kes seda kirjutas, aga ta arvas, et tõenäoliselt keegi polnud sellest isegi mitte kuulnud, et me ei ole oma mures üksinda.

Ja nüüd minu mätas. Loomulikult poleks meil vaja olnud sellist suurt maja endale ahnitseda, aga see on meie töö ja unistus ja valiku tegemisel, kuidas maja kütta valisime omale omaarust soodsaima valiku. Kui me kütte valikul targematega koos arvutasime, siis eelmise maja poole väiksema maja kütmine tulnuks nüüd suuremas majas samasse summasse. Kah on raske süüdistada kedagi peale iseenast udupäisuses, mis meie peres tihti valitseb ja nii on meil korralike kodanikena jäänud päris tihti näit vastavale ettevõttele saatmata jäänud. See muidugi ei tähenda, et sellepärast arvet ei tule ja see maksmata jääks, aga kuna nad arveid saadavad mingite keskmiste järgi, siis talvel pikalt saatmata näit on tõelisest kulust väiksem ja suvel juhtub ikka päris tihti, et me paar kuud midagi maksma ei pea, sest oleme kenasti ette maksnud. Natuke rõõmu ja natuke ohkamist on läbi aastate kenasti käsikäes käinud.

Kuni nüüd siis labidaga pähe sain. Ma ei pahandakski üldse kulutatud kilovattide pärast, vaid pahaseks teeb see summa, mis tuleb sellele lisaks. Millise loogikaga on see nüüd suurem kui see ülemine osa. Kui suured numbrid nagunii ehmatasid ära, siis no ma ei tea…

Kunagi ammu kui elektriarved minu rahakoti vahele kolisid, siis minu lihtne talupoja matemaatika ütles, et üks kulutatud kilovatt on koos kõigega pärast arvel üks eesti kroon ja aastaid see umbes niimoodi ka oli ja natuke tõusis, aga täna arvet vaadates oli see juba 2 eesti krooni ja seda on küll juba natuke palju…

aga mis teha…olla väike hääl leplikus kõrbes ja rahulikult arve ära maksta või mis? äkki meil on üldse mingi vale pakett ja vale teenuse pakkuja…samas ju see alumine ots peaks kõigil sama olem?

ja kes nüüd arvet lugedes nagu kala kuival on, siis ma ikka veebruaris vaatasin ja kulutasime ära umbes 2000 kWh ja vee eest ei maksa me midagi :)

Rubriigid: muu. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.
Saada E-mail

6 kommentaari postitusele arve

 1. Gea kirjutab:

  Kui on 3x suurem, siis on see elektriarve täitsa okei ju :)

 2. Marit kirjutab:

  Ei jaga keegi ka korterite puhul mingeid tasusid laiali. Võrguteenust maksad ikka samamoodi kilowattide järgi nagu mis tahes tarbimiskoht. Lihtsalt tarbitud energia hulk on mõnevõrra väiksem kui majades, sest pinda, mida valgustada ja kütta on lihtsalt märkimisväärselt vähem.

 3. maris kirjutab:

  Gea, ma arvan nii visuaalse vaatluse põhjal, olles mõlemat elamist külastanud, et Krista maja on kindlasti kaks ja pool kuni kolm korda suurem kui sul.

 4. Gea kirjutab:

  mitu ruutmeetrit teil maja on? meil on ka maaküte ja selle peal nii küte kui ka soe vesi. lisaks pesumasin ja kuivati huugavad ikka palju, lisaks ventilatsioon. 140 m2 on köetavat pinda. veebruari arve oli 250 eurot, mis on totaalne rekord meie jaoks muidugi. ahjaa, soojalembesed oleme, hoiame toas stabiilselt 23 kraadi sees.

 5. Erin kirjutab:

  Mind võttis nüüd küll natuke ahmima ja õnne tänama, et meie maja väiksem on ja osaliselt saame ka puudega kütta. Samas, soojuspumbale lisaks on meil siiski näiteks ventilatsioon. Kulu oli viimati ca 1100 kWh.

  Aga see selleks. Tahtsin öelda, et võrguteenus elektripaketist ei sõltu, aga võrguteenuse paketist sõltub küll. Hindasid saab vaadata Elektrilevi lehelt: https://www.elektrilevi.ee/et/vorgulepingu-solmimine. Äkki teile oleks mõni teine pakett praegusest soodsam.

 6. Piret J. kirjutab:

  Tere tulemast klubisse…küllap on viga ikka meis endis, et me ei saa aru, miks elektri edastamise võrgutasu on suurem kui tarbitud elektri eest nõutav tasu? Paketist kahjuks alumine ots ei sõltu…ja majaomanikena maksad sina, sinu naaber ja tema naaber – elektri edastamise tasu kinni. Vaatasin elektriliini ja aru ma ei saa – kuidas see elektri jooksmine mööda liini on korraldatud: üks liin jookseb ja seda mööda ka edastatakse elektrit minu majani, sealt edasi läheb naabrimehe majani ja sealt omakorda veel ühe naabri majani – ning lõpeb. Aga üht ei märganud, 3 erinevat liini ei jooksnud, ainult üks traat – siit ka minu küsimus, et kui kortermajasse jookseb sisse üks liin ja siis jagatakse korteri omanike vahel ära nn võrgutasu, miks seda siis eramajade puhul ei tehta – liini on samamoodi üks.
  Aga lohutuseks nii palju, et ka meie arved on samas suurusjärgus, vaatamata asjaolule, et oleme tarbimise viinud miinimumini (veebruar oli jah tsipa külmem kuu ja kulutasime 2000+ kW), kuid see on meie valik, märtsikuus kütame rohkem puudega – vaatame kas mõjub.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.