Lill

Jõuluvana

Kui ma enne Ketlini lasteaia jõulupeole tormasin, siis mul ei olnud plaanis üldse selline jutt kirjutada nagu see nüüd siis tuleb. Elu mängis kõik kaardid nii kiirelt ümber, et ma ei jõudnud isegi mitte reageerida.

Sissejuhatuseks võiks öelda, et need lapsed, kes lugeda oskavad ja siiralt usuvad, et maailmas on 10 000 päris jõuluvana, tuleks nüüd kiirelt arvuti tagant ära saata :)… Noh igaks juhuks :) … las lähevad vaatavad, kas päkapikud piiluvad.

Alustaks näiteks sellest, et Kallel on kummaline töö. Mõnikord on ta paha mees televiisoris, teine kord mõnes reklaamis. Enamasti töötab ta õhtujuhina.  Terve detsembri kuu sõidab tema autoga jõuluvana kostüüm kilekotis taga istme peal. Egas me seda suurelt kodus ei reklaami, aga eelmine aasta said juba suuremad tüdrukud aru, et issi mingil kummalisel põhjusel paneb vahel kostüümi selga. Noh ja kui kostüüm seljas, siis selle eest antakse talle raha ja selle raha eest saabki Ketlin omale uue petshopi, lihtne ju. Kes Kallele raha annab – päris jõuluvana, sest tegelikult on teda ainult üks ja aru saadavalt ta igale poole ei jõua. Veenvust lisavad ka need kümned ja kümned jõuluvanad, keda igal pool näha on ja kui ükskord telekast näidati, kuidas terve hunnik neid linna peale lasti, siis eks endalgi tekiks aus küsimus, et kuidas sellega nüüd siis täpselt on.

Teisalt kristliku perena on meil see uskumise küsimus ju ikka vahel päevakorral. Oleme seda siis nii seletanud, et iga inimene võib uskuda seda mida ta tahab ja kuidas ta tahab ja kui palju ta tahab. Kellele meeldib, et inglid olemas on ja nendesse usub, siis järelikult tema jaoks on need ka olemas. Egas ma ju nüüd täpselt ei tea, millest ja kui palju nad aru saavad, aga püüame nii ausalt nende küsimustele vastata kui oskame.

Just hetk tagasi testisin Liisut ja tema teadis täpselt, et Jõuluvana elab Lapimaal ja tal on seal palju päkapikke :)

Nüüd jõuame kenasti tänasesse. Kalle on laste lasteaias jõuluvana käinud tegemas sellest päevast peale, kui meil esimene laps lasteaeda läks. Esimesed korrad läks ladusalt ja Ketlin ei teinud nägugi, et oleks ära tundud. Eelmine aasta aga Liisu jõulupeol kui Ketlin pingi peal istus, siis vaatas korraga mulle otsa ja ütles, aga see on ju issi. Tundus, et tal oleks nagu kivi südamelt langenud, sest issi on ju sada korda mõnusam jõuluvana kui mingi kole vanamees, kes tõsise häälega luuletust lugeda käsib. Siis ma küll natuke rääkisin, et tegelikult Kalle ongi päris jõuluvana ja kuna Ketlin ise ei tea, mis ta öösel teeb, siis tema ongi päris päkapikk :). Igatahes oli kõigil hea meel ja luuletused tulid vägagi julgelt. Aasta jooksul on aga paljud asjad Ketlini jaoks paigale loksunud ja samas ei ole tema usk päris jõuluvanasse küll kuhugi kadunud. Lihtsalt on juba teada, et lasteaeda tuleb Kalle ja sellest rääkida ei tohi. Sellel aastal oli Liisu jõulupidu lasteaias ennem ja Liisule oli sõnad peale loetud, et tema ei tohi midagi öelda. Ma nüüd ju pead ei saa anda, kas ta ikka midagi rääkis, aga pidu oli lõbus. Ketlin ootas juba pikisilmi oma ja leppis kenasti Kallega kokku, et Kalle vaatab tema jõuluetendust ja viimase tantsu ajal läheb kostüümi selga panema. Suure ehmatusega oli ta märganud, et Kalle mitte ei lähe ära ja lõpuks tuli hoopis teine jõuluvana ???????

Egas ma nüüd täpselt ei tea ka kuidas see asi täpselt käis, aga kuna enne Ketlini pidu oli Kalle ühe teise rühma peol ja tuli sealt rõõmsalt uksest välja, siis puhketuppa jõudes oli direktor talle öelnud, et lapsevanemad olla nõudnud, et oma rühma lapse isa ei või jõuluvana olla. Kui keegi aru saab, siis õõnestab see  laste usku?????

Mina olin vihane, sest ma ei tahaks mitte eluski sattuda samasse situatsiooni ja ma ei oskaks mitte kuidagi muud moodi kui isiklikult seda võtta. Võib-olla see on naiste asi, sest Kalle ütles et näe saabki lapse jõulupidu rahlikult vaadata. Ma olin kohe nii pettunud, ma nii ootasin, et Ketlini viimasest jõulupeost jääb talle imeline mälestus. Ketlin oli pettunud, sest uus jõuluvana ei teinud mitte ühtegi nalja ja üks laps jõuluvana küsimuse peale, et kuhu ta minema peab, vastas – sinna samasse kust tulid :).

Ma ei tea millised need lapsevanemad olid ja kuidas nad sellisele järeldusele tulid ja miks nad üldse nii tegid, aga Ketlin on kurb, sest tema lemmikjõuluvana ei tulnudki…

Ma nüüd ei teagi, mida ma Ketlinile ütlema peaks. Eks ta ju varsti küsib, et aga miks siis issi ei olnud jõuluvana? Kas ma peaks ütlema, et see oli päris, kes käis…aga ma kardan, et siis oleks ta pettumus veel suurem, sest päris peab ju igal juhul olema veel lahedam kui Kalle.

Pildiseeria tuleb pühapäevaselt Ketlini-Liisu-Kärdu sõprade jõulupeolt ja lausa nõuaks hoopis teistsugust postitust, sest pidu oli lahe ja seltskond mõnus. Lapsed õnnelikud ja tantsu-tralli jätkus magamaminekuni :). Jõuluvana tõi täpselt need asjad, mida lapsed siiralt oodanud olid ning vaatasid jõuluvana siira tänulikkusega.

Kärdukas…ehheee..tema sai vist aru, et see Kalle on,  sest tema kutsub nüüd kõiki jõuluvanasid issiks. Eile näitas näpuga reklaami ja kordas – issi, issi…Igatahes kodune jõuluvana oli oma, aga kultuurimaja jõuluvana, kes talle kommipakki suruda tahtis – vot teda ta ei usaldanud ning pakki ei võtnud.

Siis lõppu sobiks ülihästi sõbranna Mariana jõuluvana jutt. Kui nende esimene laps veel päris väike oli, siis pidi vanaisa mängima perele jõuluvana. Oli tellitud uhke kostüüm. Kohe nii uhke, et isegi kulmud olid kleebitud. Tegi siis vanaisa koridori asja ning varsti heliseski uksekell. Uks lahti hüüdis väike tütar täies ilus jõuluvanale – vanaisa, vanaisa,  tule ruttu, ruttu, kohe tuleb jõuluvana :).

Rubriigid: Krista. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.
Saada E-mail

5 kommentaari postitusele Jõuluvana

 1. Pingback: Joon alla. « frikaTellide tegemised

 2. Jaana kirjutab:

  3 a tagasi mängis meil jõuluvana issi parim sõber. alles aasta hiljem meie vanim tytar ytles (olles siis 6 a), et onu Lennu oli meil ju jõuluvana. ootasin kysimust, et kuidas siis selle asjaga on, aga ta lahendas ise selle enda jaoks ära. ta uskus siiralt, et lasteaias käis päris jõuluvana uhke habemega ja kuna jõuluvana igale poole ei jõua, siis kodudes käivad näitlejad. nyyd on meil jõuluvana vana periood olnud 2 a, sel aastal ikkagi plaanisime ja palusime laste jaoks täiesti võõra inimese, et ära ei tunneks, sest vanim laps juba 8, 5 a ja järgmine 6-ne… ma imestan siiralt et vanim laps olles koolilaps ikka veel usub nii päkapikke kui hambahaldjaid… olen alati arvamusel olnud, et koolis saavad lapsed kohe liiga “targaks”. mine võta kinni, kas ta usubki või mängib kaasa, eks tulevik näitab.

  Kurb, et Ketliniga nii läks, lapsevanemad tegid karuteene vähemalt yhele lapsele :(

  Soovin Teie perele kauneid pühi! :D

 3. Taavi kirjutab:

  Tere.

  Lugedes Teiepoolset nägemust viimasest Sammalhabeme rühma jõulupeost, siis oma üllatuseks on väga kurb näha, et oleme suutnud ühe lapse jõulupeo ära rikkuda. Kuid kas Te mitte ei ole kogu olukorra kirjeldamises liiga ülekohtune teiste vanemate ja laste suhtes?
  Olen oma elus saanud aru, et niipalju, kui siin ilmas on inimesi, võib olla ka erinevaid mõtteid ja väärtusi. Eks igal lapsevanemal on oma kujutelm sellest, kuidas laps võiks jõuluvanasse uskuda ja mida unistada. Nii võib lugeda kõigi lastevanemate nägemused jõuluvanast õigeks, sest jõulutradistiooni tähtsus on iga pere isiklik teema. Paraku Teie arvamuse kohta lugedes tekkis küsimus, et kas siis tõesti ülejäänud lapsevanemad on tegutsenud jõuluvana/lapse suhtes valesti ja oleme seetõttu rikkunud ära Teie lapse õnneliku hetke? Kas oleksime tõesti pidanud arvestama ainult Teie tõekspidamistega ja üritama ülejäänud lastele selgeks teha, et just Teie nägemus on ainuõige ning “tõeline jõuluvana” ei külasta neid kunagi? Ma saan aru, et sellel jõulupeol tekkisid suured vastuolud erinevate lastevanemate nägemuses, kuid kui me igaüks solvuks selle peale, et nende arvamust ei peetud ainuõigeks, siis selliseid olukordi tuleb ju ette elus iga päev ja väga palju ning seepärast hakata Teisi kritiseerima oleks ju väga keeruline. Sellises rühmatöös, nagu lasteaed ja lasterühm, ei saa paraku niimoodi suhtuda ja öelda, et rikkusime kellegi elus ühe osa.
  Eks meie lapsed on suure tõenäosusega veel pikka aega koos ning loodan, et suudate ka teiste lastevanemate suhtes natuke mõistvam olla ning ka teiste arvamusi ja tõekspidamisi aksepteerida.

 4. Maarja kirjutab:

  Oi kui kahju, et me tulla ei saanud…. Aga mis teha, vahest peab ju nende suurte lastega ka tegelema:))
  Ilusat ja rõõmsat jõuluaega teie perele!

 5. agne kirjutab:

  Lemmik jõuluvana, lemmikud pildid, lemmik postitus :-)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.