Lill

Kodu korda 12

Põrandatest siis… Alles see oli, kui Kalle kõik põrandad ilusti puhtaks pühkis…nüüd aga on terve esimene korrus kõik ülesvõetud. Maja sisemus näeb välja nagu sõjatander.

Onjuu kõik teavad, et kui vana põrand üles võttes on soov need samad lauad tagasi panna, siis tuleb nummerdada. Noh ja mis te arvate, kas siis oli nummerdatud kui ma nägin, kuidas esimese põranda lauad hunnikus olid…oi ma olin nii vihane. Kalle oli palganud ise ühe mehe neid ülesvõtma ja “unustas” talle seda öelda…oi proutamisest ei olnud kasu…ma olin ikka väga pahane…mis siis, et nad kahekesi mulle rääkisid, et pooled lauad nagunii ei sobi ja need mis sobivad, need ei lähevad väga ilusti kokku jne jne…ikka olin vihane :) …

Samas üldse on nede laudadega kuidagi raske…mina ei ole ju ehitaja ja ei oska küll kuidagi nende kvaliteeti hinnata, sest nad väitsid, et 50 aastat mulla peal olemist ei ole nendele laudadele just kasuks tulnud.

Igatahes vist pärast seda võeti neid laud mitte minu pilgu all üles ja praegu on ladustatud nad teisele korrusele suurde hunnikusse. Mis ja kui palju neid uuesti maha läheb…eks seda siis paistab.

Plaanid on sellised…

see meil vannituba…et pool põrandat tulevad plaadid või valatakse lihtsalt betoonpõrand. Täna käisime ühes plaadipoes ja seal on näidis…et kuidas saab betoonpõranda mingite lisanditega karedaks ja värviliseks…muidu ju jube libe, eriti märjaga…ja poolele põrandala kus tuleb nö kuivem tsoon ehk wc pott ja kraanikauss, toob Kalle meie mõisast eriti laiad ja vanad lauad…väga shefff….

Eile ämma juures vaatasin vengsui raamatust kah, et vetsupott tuleb meil täitsa õigesse kohta :)

pool sellest on siis koridor ja pool külalistetuba. Koridori tulevad plaadid…seal on mul oma idee…Täna nägin esimest korda ka selliseid plaate, mis mulle isegi meeldisid…hind ei meeldinud…peab Tarmo käest uurima, et kuidas selle eelarvega on ;)

Külalistetuppa peaks siis tulema need ülesvõetud lauad ja need me värvime valgeks :) …ohh peakski seda värvi uurima…kuuldavasti seda head põrandavärvi enam järgmine aasta ei müüda…

köögis siia osasse tulevad plaadid…vist…ja sinna valatakse. Täna muidugi Kalle vaatas looduslikku kiltkivi. Kui keegi teab sellest midagi täpsemalt rääkida, siis igasugune info on teretulnud. Sellest saaks küll midagi lahedat. Nö söögitoa poole peaks teoorias tulema ka osa ülesõetud põrandast…aga seda ei värvi. Kuigi me mõlemad oleme õlitamise suhtes ülimalt skpetilised…noh ei ole veel näinud ühtegi ilusat õlitatud põrandat…ütleme näiteks pool aastat pärast õlitamist…ja eriti veel kolme lapsega pere köögis…kui kellegil on, siis ma hea meelega vaataks :)

trepikoridori tulevad ka vanad lauad…et vist sobivad isegi need mis seal enne olid, lihtsalt pööratakse teistpidi…eks näis

suures toas, kus enamus talasid olid omadega läbi, pannakse uued talad…ja selle toa põrand on kõige suurem küsimaärk. Vanu laudu sinna küll ei jätku. Minu suur lemmik, on ühe sõbranna juures nähtud tammelaud…aga hind on selllel suhteliselt soolane ja pinda on palju. Midagi kehvemat samas ei tahaks….ja jällegi…kui kellegil on mõni lahe idee või teab kust saaks :)))…siis igasugune info on rohkem kui teretulnud :)

Lõpuks on esimesel korrusel veel kabinet ka…sinna me oma plaanidega veel jõudnud ei ole….kui jagub, siis paneme vanad, kui ei jagu, siis paneme midagi uut. Äkki tavaline laud ja läheb valgeks…mulle nii meeldib kõik valge :)

Siin on Ketlin, kes ükspäev tuuril korraga põranda alla kadus..haiget ei saanud, aga ehmatas ära küll :)…ise, sest me ei pannudki tähele muidu ;)

Mille üle aga mul kõige parem meel on, et kogu küte esimesel korrusel tuleb põranda alla.. ma lihtsalt pean koguaeg palju jalu käima ja sooja põranda peale on seda mugavam teha :)

Teisel korrusel me vist ei puutu ühtegi põrandat…kui siis vannitoa oma…jäävad kõik nii nagu nad on :)

Et siis kui keegi oskab nõuga abiks olla, siis juba ette aitäh!!!!

Rubriigid: kodu korda. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.
Saada E-mail

16 kommentaari postitusele Kodu korda 12

 1. Krista kirjutab:

  Kristianile – meil on valged värvitud põrandad olnud peres juba 10 aastat. Kogemustega oleme jõudnud sinnamaale, et mida tugevam ja läikivam värv, seda paremini püsib. Läikiv on ka nö libedam ja pesta on lihtsam. Küll aga pean tunnistama, et kuna ma ikka iga päev istun arvuti taga ja sõidan tooliga edasi-tagasi, siis siit kulub isegi aastaga silmnähtavalt. Mujal kus enamasti ainult üle käiakse küll midagi aru ja isegi lastetoas on põrandad väga ilusad. Viimased värvimised on meil tehtud vivaflooriga.

 2. Kristian kirjutab:

  Krista, teie valmis, valgete põrandatega kodu on väga kaunis. Oleme ise oma majale samasugust valget põrandat plaanimas. Kas Sa oskad soovitada, millist põrandavärvi kasutada? Vivacolor soovitab Vivafloori, Sadolin aga ütleb üldse, et unustage ära, sest kõik kulub kohe koledaks. Keda uskuda? Skandinaavias ju kõik teevad valget ja seal on veel porisem kui meil :)

 3. Tommy kirjutab:

  Tere. Esiteks – teil on super armas ja vahva kodulehekülg. Eriti fotode osa :-)
  Tegelikult sattusin siia aga hoopistükkis seeläbi, et taastame vana talumaja ja järg on …. põrandate käes. Teil samasugused põrandad, ma vaatan. Kas oleks võimalik veidi nõu ja abi küsida, kuidas Teie neid tegite.

 4. A kirjutab:

  mulle ka lakk ei istu – korteris oli mattlakiga laud, aga no ei ole see. majas on õlitatud. ise õlitasime, aasta pärast teist korda üle ja väga hea on. palju vähem nõuab hoolt kui kiltkivi, muuseas. seda peab ikka tihemini hooldusõlitama, vähemalt alguses.

  naabril on põrandaküttele liimitud õhuke termosaar – väga ilus ja soojus tuleb ka läbi.

  mait
  kui inimene ei ole iseenda maailma naba, siis on asjad väga viltu ja sellest kõik jamad algavadki. tasuks sul endal veidi iseendasse vaadata teiste kallal tänitamise asemel. muig.

 5. anu kirjutab:

  õlitatud põrandad… sõltub kes ja kuidas õlitab, meil on elutoa põrand tehtud varem ja õlitatud ühe firma poolt ja ülejäänud toad teise firma poolt pandud ja õlitatud-vahatatud ja ausaltöeldes on see elutubade 4a tagasi õlitatud põrand paremini säilinud kui õlejäänud tubade 3a tagasi õlivahatatud põrand. ja elutoas on söödud, autodega ringi rallitud jne jne. mu ema on selle aja sees oma köögi põrandat vist juba 3x lakkinud. kuigi ma paneks lakitud aga sellise tehases lakitud (muideks parketikeskusest tondi ärikeskuses leidsin suhtkoht õhukesed ja rustikaalsed lakitud lauad, mis põrandaküttele sobivad ja muidu arhailised välja näevad, hind oli ka soodne)… no ja sellele saab siis teoreetiliselt panna veel mingi kaitsekihi peale, a magamistuppa pole viitsinud panna.
  aga sealsamas magamistoas olid meil alguses põrandakütte peal 22mm paksused lauad, mis pole ju väga paksud – no ja ei tulnud sealt soe läbi!!! nii et pange vanad lauad 2k, sinna kus radikad ja Ik põrandaküttele pange plaadid ja õhukesed (maks 15mm)lauad. ja need tuleks põrandale liimida!

 6. Helen kirjutab:

  Eks see ole muidugi maitse asi, aga meil on natuke tumedamaks toonitud õlitatud põrand. Ei ole viitsinud ka piisavalt kordusõlitamist teha ja põrand on kohati kulunud, aga mind see ei häiri. Meil on ka osa mööblist vana ja kulunud ning pole kavas ka seda üles tuunida. Ei pea seda sugugi koledaks. Pigem oleks mul kahtlusi valge põranda osas – minust pole nii head perenaist, et seda pidevalt valgena hoida. Ja kuigi ma kulumismärke patuks ei pea, siis mustus on igal juhul inetu.

  Elame maal ja lastel pole õues õiget kohta kus rattaga sõita – see-eest saab meil toas kenasti ringi sõita ning nii nad sõidavadki – mõnikord kolmekesi reas. Ja nii see põrand näeb nii mõndagi.

  Huvitav on see, et nooremana olin ma palju “korralikum”. Mõned vanemad mööbliesemed, mis meil on olnud abielu algusest, oli plaan ikka kunagi üle klantsida, aga nüüd, 35-aastasena vaatan, et nad on lahedad just nii nagu nad on. Põrandaga oli sama lugu – alguses üritasin kohe üleõlitamist organiseerida kui esimesed kulumismärgid ilmnesid, aga nüüd olen oma arvamust muutnud ja kulunud kohtade vastu pole enam midagi.

  Elu on õpetanud ka seda, et neid asju pole vaja nii dramaatiliselt võtta – ei teostu üks plaan, siis tekib uus ja parem. Alguses ma ka põdesin seda, et me kohe maja valmis ei saanud ja elame ikka poolikus majas. Aga nüüd olen aru saanud, et oleks me kohe kõik ühe ropsuga valmis teinud, oleks lõpptulemus tulnud palju kehvem. Headel ideedel läheb mõnikord aega, et küpseda ja midagi läheb untsu selleks, et midagi paremat saaks asemele tulla.

 7. anna kirjutab:

  Isver, Mait, mine ela ennast tõesti mujal välja :D

  Mina enam õlitatud põrandaid ei taha. Korteris oli, aga minust pole nende hooldajat. Ei olnud meil nii, et korra õlitad uuesti ja siis pole enam väga tihti vaja. Oli küll. Rada diivani juurest kööginurka, magamistoast vannituppa: kõik olid kogu aeg näha. Ise mõtlen nüüd majas kas põrandad valgeks peitsida ja siis lakkida või valgeks värvida. Valgeks kah igal juhul :)
  Minu meelest need lakikriimud ei sega üldse nii palju kui rajad õlitatud põrandal. Ja meil on täiesti matt lakk köögis näiteks, ei ütleks, et põrand on kuidagi külm või elutu, nagu siin eespool öeldi. Nagu tavaline töötlemata laud tundub, aga erinevalt töötlemata lauast annab seda puhastada :D

 8. kats kirjutab:

  Meil 2 varianti õlitatud põrandast:
  1. õhem termolaud ja tume õli:
  hullumeelsus ja kõik see sodi ja kriimud, kuid eesmärk oligi kulunud väljanägemine.
  Mehed “eksisid” ja panid läbipaistva õli asemel, mis jätnuks ilusa kuldpruuni puidutooni nn tumeda õli ja see oli viga, kuigi tulemus v efektne. Alul ei saanud arugi,sest arvasin, et see märgeffekt ja kuivab ära.
  2. eelmises kodus tavaline hele laud kriidiga ja hele õli. Aja jooksul nühib sellisesse lauda mustuse sisse ja tekkivate põrandapragude vastu ei saa, kui see häirib.
  Me laisad ka ja ei viitsinud iga poole a tagant kordusõlitamist teha ja mööblit välja tassida.
  Kui tubli olla, siis ehk ok.
  Need meil tubades.
  Keraamiline plaat oli avatud ruumides(wermstockist ja suurepärane valik. nüüd olen sellist näinud ka tavaehituspoodides sh ehitusmarketis. Antiikne pruun. Kui leian ja huvitab otsin üles.
  Nüüd siis peitsitud betoon.
  Mõnele õli üldse ei istu ja ütleb, et rasvane. Meile meeldib ja tundub siidine. Käime ka paljajalu kodus.

  Meil nii põrandaküttega, kui ilma. Erilist vahet pole tunda. Küll suur vahe, kas vesiküte v elektrikaabel, siis esimene ühtlasem ja sellega saab ka vaipa maha panna.
  Mait marss naiste lobakst minema! Leidis ka koha kus lärmata:( Ps õigus vihastada ei pea tsensuuri läbima, küll, aga madalalaubaliselt õigus teise “kodus” laamendada.

 9. Mait kirjutab:

  Lugesin algust ja lõppu..

  Paras fuuria oled – mis sellest Sinu hirmsast vihastamisest kasu on? Mis õigusega Sa üldse võid teiste peale vihastada? Maailmanaba!

  Ja põrandaküte laudpõranda alla on eriti mõttetu. Kütta saad omajagu aga tolku vähe.

  Head vihastamist!

 10. Liis kirjutab:

  Meil on õlitatud põrand, ka köögis. Lapsi on küll kolme asemel kaks:). Põrandatel pole häda midagi, kodune kulumine on meie arvates eelis.

 11. Eneli kirjutab:

  Mis imepärasest põrandavärvist on jutt? Meil on ka plaanis meie maakodu elutoa põrand valgeks (loodusvalgeks) värvida- praegu on selline kolepruun.

 12. Ki kirjutab:

  Kiltkivist.
  Väga efektne ja, kui nii võib öelda, soe kivi, aga paraku ka suhteliselt pehme. Isegi plastikuga on võimalik võrdlemisi sügavaid kriime sisse tõmmata (nt asetades maha tavalise plastikust leivakasti ja seda veidi nihutades). Kriimud ise jäävad heledad ka peale mitmekordset õlitamist.
  Kuna kivi on poorne, võib imada mitmesuguseid plekke. Tumeda kivi pealt ei paista need muidugi kohe silma (sõltub muidugi ka plekitekitajast.. heledamad ehk paistavad).
  Köögis kasutamiseks peetakse kiltkivi suhteliselt ebasobivaks. Sellest hullemaks kiviks võib muidugi pidada näiteks heledat marmorit (kokkupuutel ükskõik millise happega reageerib koheselt, imab eriti efektselt punase veini, kohvi, peedi jm värvilisi plekke ja kriimustub samuti väga kergesti)

  Kiltkivi kaitseks mainin kindlasti ära, et see ei tundu puudutades üldse nagu kivi – kõva ja külm, pigem on ta justkui hulga soojem ja õige pisut sametine, tänu sellele samale poorsusele.

 13. Krentu kirjutab:

  See on tõesti hea mõte, et esimesele korrusele põrandaküte. Kuna meil on ju maja ka vana “vundamendi” peal ja õhk põranda all liigub, siis siin külmemate ilmadega on põrandad ikka liiga külmad. No me tegime ju suvekodu :)
  Aga see meie laudpõrand ongi õlitatud ja midagi hullu temaga ei juhtu. Vahel mõned plekid jäävad kauemaks, aga lõpuks kuluvad ikkagi maha. Me peale esimest korda polegi rohkem õlitanud, aga nüüd vist varsti võiks.

 14. parasiil kirjutab:

  Hei, kui põrandaplaate vaatate siis betooni on suhteliselt keeruline saada ilusaks ja kui plaadid panete siis pigem siledad plaadid kohtadesse kus vaja pori ja salatikastet pühkida. Isegi tolmu osas võin omast kogemusest öelda, et kuigi pole kiltkivi on karedapinnaline plaat ja puhastamine on õudus

 15. Kata kirjutab:

  Laudpõrandat saab ka õlivahaga katta, on nagu kaks ühes ja peaks püsima ka. Ei ole küll nii kulumiskindel kui lakk. Kui lapsed aga näiteks mänguautoga väiksemaid kriimustusi teevad, siis saab suhteliselt lihtsalt seda parandada.

 16. Kairi kirjutab:

  Meil on köögis kiltkivi – Kotah Kiviprojektist, aga seda enam ei toodeta. Vajab hooldamist, nagu iga põrand ja kui korralikult õlitada, st. kivikaitsevahendiga katta, siis püsib paremini puhas ja lihtsam plekke ära saada.

  Õlitatud laudpõrand on meil ka. 20cm kuuselaud, mis on tumedaks peitsitud ja siis õlitatud. Pool aastat peale esimest õlitust on kindlasti juba hooldusõlitust vaja, et laud ilus püsiks. Hiljem pole hooldusõlitust nii sageli vaja. Õlitatud lauda on lihtne hooldada, kui ta lisaks vahatada. Vaha teeb sutsu läikivamaks, aga ikka on minu arvtes õlitaud laud ikka kõige ilusam. Eks see ole maitse asi. Värvi lihtsalt ei raatsi peale panna, kui puusüü on väga ilus ja lakk teeb minu arvates puidu kuidagi külmaks ja elutuks. Samas kui on valgete värvitud luadpõrandate soov, siis saab odavama lauaga hakkama ja hoiab kõvasti raha kokku. Värvida on kindlasti palju lihtsam ka, kui peitsida ja õlitada ja vahatada. Tegime seda tööd ise ja kerge see küll ei olnud. Samas jälle näiteks tadelakti tegemisega võrreldes käkitegu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.