Lill

Lapsed suveks maale

 img_0775.jpg

Ma ei mäleta kui vanad me olime, kui ise vanaema-vanaisa juures maal olime, aga sellest ajast kui ma mäletama hakkasin, olime me ikka seal.

Tänapäeval on aga kõik kuidagi teistmoodi. Vanaemad käivad tööl või on neid lapselapsi nii palju, kes järjekorras ootavad või ei teagi mis.

Igaljuhul ühe vanaema kaua oodatud puhkuse saabudes teatas vanaisa, et tema ei taha mitte ühegi lapsega koos kuhugile sõita ja tahab vanaemaga kahekesi minna. Ja läinud nad olidki ja mina istun ikka koos lastega suvel kodus.

Teise vanaema juurde saime kalendrisse kirja pandud ühe minu töö. Et sellel ajal äkki veedab tema esimest korda elus ka mõne päeva või tunni koos meie lastega või siis lapsega. Kuna see töö oli küsimärgi all, siis tuligi välja, et Ketlini tädil oleks vaja ka vanaema, kui meil ikka teda väga vaja ei ole. Nii et sinna läks ka laste  suvi teise vanaema juures.

Muidugi ma ei tea, kuidas vanasti need asjad käisid, aga siiamaani on kõik lapsed vanaema juurde ettepanekud tulnud küll minu poolt ja oma 2,5 aasta jooksul on Ketlin vanaema juures ööbinud vist paar 3 korda ja teise vanaemaga üks pole ta veel kunagi olnud……….

Noh sain nüüd ka ükskord ära mossitatud ja kaua hinge peal olnud asjad ära öelda :))))))

Rubriigid: Keit Liis, Ketlin, Krista. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.
Saada E-mail

15 kommentaari postitusele Lapsed suveks maale

 1. Triin kirjutab:

  Tere Krista! Vanavanematega on jah nii nagu on – tundub et kõigil samad mured. Ka minul ei olnud lapsepõlves maa-vanaema – oli Nõmme vanaema ja Pääsküla vanaema, aga asi seegi. Aga kirjutan hoopis seepärast et olen ka Tabasalus laagris olnud ja need on ju väärt mälestused. Tervitused Triin (käisime laulukooris)

 2. Katrin kirjutab:

  Ütleks, et sul on isegi hästi läinud ;) Meie ainus “vanaemast lapsehoidja” on Lõuna-Eestis ja tööl käiv. Võid arvata, kui tihti ma lapsi vanaemale hoida viin :D Õnneks on tööaastad varsti lõppemas, siis saab nad ikka “suveks vanaema juurde” viia. Vähemalt ma loodan :p

 3. Merx kirjutab:

  Tänapäeva vanaemate juures tuleb käia nagu arstil ;-) enne lepi nädalaid aeg ette kokku ja siis vaata kas üldse sobibki ;-))
  Meil üks vanaema läheb ära elama talveks Hispaaniasse, seega kahanevad veelgi lapsehoidmise võimalused – loomult on ta ka noortepärane ja “äri ” vanaema….muudkui vihub ringi. Äge muidugi kui kunagi laps suurem, et saaksime saata te ehk Hispaaniasse vanaemale külla näiteks kuuks ajaks…. Teine vanaema rabeleb elueest tööl käija, et elada….pole ju aega kuudeviisi last hoida… kuigi alati võtab kokkuleüitud ajal mitmeks ööks ja tihti lausa igatseb… Minul aga olid lapsepõlves tõeliselt lahedad suved – ligi 3 kuud. Maal armsate vanavaemate talus, kus tuli teha kõiki töid – heina, rohida, kangastelgedega kududa, kartuleid võtta, marju korjata jne. Aga mälestus on kuldne!

 4. kristiina kirjutab:

  Meil tahavad mõlemad vanaemad lapsi hoida, aga lapsed ise ei taha eriti pikalt maale minna. Seal pole arvutit ja internetti.. iiiigav!
  Ja maa-vanaema juures peab ju rohima ja igasuguseid töid tegema, mis neile kohe kindlasti ei meeldi.
  Minu ema lapsi tööle ei sunni, aga temal pole jälle väga palju aega. Siiski on mul nüüd kuri plaan lapsed emaga kaheks nädalaks mere äärde sokutada. Vend jätab oma lapsed ka, siis on neil seal huvitav. Ja mina jätan lisaks lastele ka oma kaks kassi ja kutsika, kelle esmaspäeval koju toome. Eh, loodetavasti ema ikka peab vastu :)

 5. kristel kirjutab:

  minu emal ei ole sel suvel puhkust, niiet kugi ta ise ka tahaks poissi hoida, ei õnnestu see kuidagi… aga järgmisel suvel loodan küll poisi pärnusse vanaema juurde suvitama saata:) teine vanaema elab meil paraku üle ookeani, niiet sinna kuidagi ei saa saata…

 6. Katariina kirjutab:

  Praegusel ajal on jah igalt poolt kuulda, et vanavanemad ei taha/jõua/saa/viitsi ega peagi lapselapsi hoidma.
  Aga nende emad ju olid ikka neile vahel abiks?
  Ja nii need põlvkondade vahelised sidemed nõrgenevad. Ja nii need vanainimesed hooldekodudesse pannakse.
  Meil on mõlemad vanaemad sellised popid ja nooruslikud, aga üks on sisimas ikka sellist traditsioonilist, lapsehoidja-tüüpi. Teine on kaasaegne baabushka. Ühte lapsed kallistavad, teist mitte.

 7. mermaid kirjutab:

  Meil on siis vedanud.. me saame saata lapsed vanaema juurde maale. Ämm ja äi elavad väikeses külas ja nad ei jõua ära oodata, millal plika nii suur on, et saaks nädalaks nende juurde jääda.

 8. krista kirjutab:

  ega mu ema ikka hoiab mu lapsi, kui põhjus on ja palun….. lihtsalt pole seda et ise pakuks või oleks nagu loogiline, et lapsed lähevadki suveks kasvõi paariks päevaks vanavanemate juurde… täitsa niisama

  võib-olla vanasti ei saadud ka nii palju liikuma, ei vanavanemad ega ka lapsevanemad… nüüd me käime pidevalt oma lastega vanavanematel külas, nii et seda muret neil ei ole, et neid ei näeks :))

  Aga Pillele – naljakas on käia vanas pioneerilaagri sööklas pubitamas, aga nii see seal kahjuks praegu on….ohhh vanad ajad tulevad meelde…peaks eraldi sissekande sellele pühendama ;)

 9. Pille kirjutab:

  Tõepoolest olime. Mul lapsepõlvealbumid kõik vanemate juures, aga see oli vist neljandas rühmas? Sealt peaväravate juurest tulles kohe teine maja vasakut kätt? (Ma käisin 1,2,4,5,6,7 ja 8 rühmas, kokku 7 suve:) No näed, see oli mul täiesti meelest läinud, kuigi nüüd tuleb muidugi meelde. See-eest ‘süüdistasin’ Sind hoopis Piibaris olemises :)

 10. valgeseelik kirjutab:

  Paraku on jah tänapäeval vanavanemad enamasti nii noored , et käivad ise tööl ja puhkuse ajal reisimas, sageli naudivad oma teist noorust…
  Vanasti olid vanavanemad pensionil ja armastasid lapselapsi rohkem hoida…. Või oli see lihtsalt tollastest peremudelitest, kus sageli mitu põlvkonda koos elasid, nii loomulikuna kaasa tulnud, et ei tulnud sellist pöörast mõtetki pähe, et lapselapsi ei hoia?

 11. Krentu kirjutab:

  Meil on nii, et vanaema tuleb meie juurde maale :)

 12. krista kirjutab:

  kusjuures kui nüüd hästi meenutada, siis seal Tabasalu pioneerilaagris olime me ka koos….. olime ju?

 13. Pille kirjutab:

  Mul oli ses mõttes vahva lapsepõlv, et igal suvel veetsime kuu aega vanematega puhates, nädal aega linnavanaema ja linnavanaisaga Valgerannas telklaagris, 3 nädalat pioneerilaagris (Tabasalus, Karepal, Lüllemäel) ja vähemalt kuu aega Raplamaal vanaema-vanaisa juures. Kusjuures meid oli 11 lapselast, nii et lapsi jätkus ka siis alati hulgaliselt, kui meid üle suve ära jaotati. See ‘suveks maale vanaema juurde’ tundus nii iseenesest mõistetav tollal. Aga maal oli suur talu ka, nii et marjakorjajaid-rohijaid-munaotsijaid oli alati vaja.
  Nüüd on õel küll nt mure, et kuhu poisid aeg-ajalt jätta, kui nad mehega omaette tahavad olla. Enamasti viiakse vanemate juurde Nõmmele, aga see pole päris see..

 14. sille kirjutab:

  meie lapsed jäid esimest korda vanaema juurde siis kui olid vanem 4 ja noorem 3aastane. pärast seda on vanaemad olnud nõus neid ikka aeg-ajalt vaatama. mingist hetkest lapsed enam ise ei taha pikemaks ajaks vanemade juurde minna.
  aga jutu mõte see, et äkki siis kui lastest on “asja” saanud, siis muutub ka vanaemade suhtumine hoidjatöösse? loota ju ikka võib? ;)

 15. maris kirjutab:

  aga mida teha, kui vanaemad ei elagi maal?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.