Lill

Ootused

Ma usun, et enamus, kes mul siin külas käivad, on kas kunagi minu pildi peale sattunud või plaanivad seda kunagi teha :). Nii armas oleks ju siis teada, millised on ootused. Panen küll vahelduva eduga väikese valiku mõnest tööst, aga see on ainult jäämäe tipp.

Millest ma räägin…. Fotograafide turg on meil siin väga kirju ja välja on pakutud väga palju erinevaid süsteeme. Kui hästi-halvasti kliendid neis orienteeruvad, ei tea. Kliente jätkub kõigile.

Mina teen hetkel niimoodi. Pildistan tunnikese, valin sealt omad lemmikud, mida on ilmalselgelt liiga palju :). Kuigi ma luban 70 faili, siis pole ka mingi ime, kui neid lõpuks plaadile 3 korda rohkem satub. Kas ma ikka peaks nii palju andma ja tegema ikka ise selle suurema valimise ära, mitte jätma valikut kliendi õlgadele. Siiamaani on minu õigustus olnud see, et minu maitse ja lemmik, ei tarvitse kaugletki olla kliendi oma ja väga kahju oleks siis, kui ma tema lemmikud lihtsalt ära olen kustutanud.Ma püüan väga pildistada nii, et töötlemise aeg ei murraks.

Annan siis kogu selle portsu. Aga äkki laseks siis hoopis kliendil ise väiksema valiku teha. Lepimegi kokku, et ma võin ju sinna rohkem panna, aga tema valib sealt ainult omad lemmikud. Samas, äkki tema lemmik ülehomme polegi enam see, mis täna ja ta ikka võtaks rohkem. Mõlema suureks plussiks oleks see, et väiksema valiku saan siis uuesti väheke kriitilisema pilguga üle vaadata.

Ja kui ma siis annan, siis mida ma annan. Mina annan praegu kõik suured töödeldud failid, aga kui ei annaks. Järjest rohkem fotograafe ei anna. Annavad küll nii suured failid, et saab kenasti albumisse panna, aga suurt pilti seinale neist ei saa. Jätavad niimoodi endale garantii, et kui nende pilt ikka meeter x meeter seinal ilutsema hakkab, on ta selle toll haaval läbi käinud. Mõni ebe või imepeenike juuksekarv võib olla just selline, mida albumis ei näe, aga suurelt seina peal äkki häirib. Kah saab siis ju selle ühe suure pildi puhul fotograafiga kenasti täpselt läbi rääkida, et milline see pilt välja peaks nägema. Ei tea ju klient seda, et kapa peale või siis lõuendile printides peaks natuke erinevalt töötlema.

Mis minu seletus siiani ol olnud, et mina ei tee nö ühte pilti. Kui ma pildistan, siis mul on lugu – kuidas me käisime perega pildistamas- emotsioonid, tunded ja hetked just sellised, nagu nad siis olid. Selleks, et pilte vaadates tuleks meelde kogu lugu. Ma kardan seda, et aeg ja mood muutuvad liiga kiirelt selleks, et väga suurelt, kellegi kodus seinal rippuda. Väiksemad pildid raami sees paljudena teiste hulgas – vot seal ma oleks hea meelega. Veel parema meelega leiaks ma enda tehtud tööd näiteks pere aastaraamatust, seda ühe säravaima pärlina selle aasta fotoklõpsude hulgast.

Ja mida teie arvate? Mis on teile oluline?

Imetlemiseks üks imeline pere…. :)

Rubriigid: beebid, kodus, muu. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.
Saada E-mail

17 kommentaari postitusele Ootused

 1. Katre kirjutab:

  Tere Krista,
  Mina ei suudaks vist ühestki pildist sellest rohkest valikust loobuda, mis sa meie jaoks plaadile oled pannud. Nii et mulle meeldib ikka pigem rohkem kui vähem. Ega asjast mitteteadliku inimesena muidugi ei taju, mis vaeva fotograaf veel peale pilidistamist nägema peab. Tänu sinu blogist loetule olen targem. Huvitav oleks lugeda postitust, kus oleks näha töötlemata ja töödeldud fotode võrdlusi (võibolla on olnud).

  Minu poolest võivad ka fotod olla tagasihoidlikult signeeritud, alati kui ma midagi kusagile üles panen, siis ma panen fotograafi nime juurde.
  Mis puutub nö pere aastaraamatusse, siis soovita palun kohta, kus teha korralikku fotoraamatut ja kvaliteedis pettuma ei peaks… Tellisin ka fotoraamatud ainult sinu fotodest… ootasin põnevil… Mis saabus, see oli jubedus kuubis. Fotode trükikvaliteet oli allapoole igasugust arvestust. Puudus teravus, kõik värvid olid nii valed ja me kõik olime justkui kollatõves! Pärast kui teenust osutanud ettevõtte kohta uuringut tegin ja samasuguseid kaebusi lugesin, siis oli kahjuks juba hilja!

 2. Jaana kirjutab:

  Mina olen soovide kohapealt täitsa tumm-tumm. Ma vist ei julgegi fotograafi juurde minna, sest pole elus käinud. No kui lapsepõlve pildid välja jätta, siis sai ikka mõned must-valged klõpsud tehtud. <mulle isiklikult meeldivad ainult õue pildid, sest tundub peale vaadates, et neid on vähe töödeldud või siis nii töödeldud, et ma ei saa aru. sise tingimustes pildid tunduvad mulle alati liiga töödeldud. olen vist imelik, aga mulle meeldivad loomulikud pildid, kuigi ma ise pole fotogeeniline.

  nagu kirjutasin, ei tea kas julgeksingi profifotograafi juurde minna, vaatab äkki, et kuu pealt kukkunud…
  sinu blogi meeldib mulle lugeda ja vaadata ja imetleda…

 3. Liis kirjutab:

  Just sellepärast meie pere Kristat eelistabki, et Temalt saab palju ilusaid töödeldud pilte täisfailidena!!! Ja Tema käekiri on nii “selge,pehme ja puhas”. Loodan, et suvel kohtume taas;)

 4. maris kirjutab:

  ma ka imestan, et kust sellised inimesed pärit on. kas nad on eesti inimesed?

 5. zelly kirjutab:

  issand kui ilusad inimesed!

 6. Sille kirjutab:

  No loomulikult, kui arvamust küsida, igaüks tahab kõike ja töödeldult! Punkt, eks! Aga reaalsuses eeldab see fotograafilt meeletut tööd, olen ise sõbrannal külas olles enamasti “taustaks” tema piltide töötlemisele ja tean et se pole mitte lihtne töö. Ma mõtlen et…tõsta hinda kui väsima hakkad, kasvõi natunatukese haaval. No kui Sa tunned et enam ei jaksa kõike töödelda.

  Modellid on kõige ilusamad kes siiani olnud! :D

 7. Piret J. kirjutab:

  …ootan õunapuude õitsemise aega ;o)

 8. Liisa kirjutab:

  Ma olen sõnatu!

 9. Liis kirjutab:

  Vau kui ilusad tüdrukud!!

  Pildistamisest – mina eeldan, et saan ikka kõik töödeldud failid vahet pole kui palju neid on ka suure failina kaasa.
  Just mingi hetk tagasi pettusin ühes sessis veidi, kuna ette polnud teada, et suuri faile ei saa (eelnevalt olin saanud samalt fotograafilt).

  Enda kogemusest võin rääkida ühe loo, kuidas käisime perega pildistamas – saime pildid välja prinditud kujul. 5 aastat hiljem, kui meil last enam polnud tuli ühel hetkel mõte, et sooviks ühte suuremat pilti sellest sessist. Fotostuudio neid faile enam ei leidnud ja me ei saanudki neid pilte on ainult 3 pisemat pilti endal sellest sessist..

 10. karmenkitekat kirjutab:

  Issversusver, millised juuksed ja lokid- kõigil kolmel kaunitaril! Nigu välismaal :D
  PS! Kodus tehtud pildid on kordades lahedamad, kui stuudios!

 11. Raine kirjutab:

  Nõustun eelnevate arvamustega, et parem ikka palju ja täisformaadis. Maitsed on ju erinevad ning see, et sa annad kliendile nii laia valikuvõimaluse piltide valikul on lihtsalt armas ja lahke! Pilte võib ju kahes formaadis ka anda – väiksemad (netis jagamiseks jne) ning suuremad failid printimise jaoks. Võid ju kliendile alati teada anda, et igaks juhuks (kui tal on kõhklusi vms) võib ta sinuga ühendust võtta, kui hakkab pilte suurelt printima.

  Ning nõustun ka sellega, et sul oli pildistamisel imeilusad neiud!!!

 12. D kirjutab:

  See pisikene on ikka TÕELINE PRINTSESS!
  Ja nõusutun eelkõnelejatega-pildid on VAU!

 13. Liia kirjutab:

  Mulle ka meeldib see lugu. Üks ja sama situatsioon, aga erinevad ilmed ja hoiakud ning sul on õigus, aasta pärast pilte vaadates, meeldivad mulle hoopis teised asjad piltidel ja teised pildid. Kapa pilte võib tõest ka väla valida paar, aga nagu ennegi öeldi, kas ma 10 a pärast ikka tean sinu kontakti veel. Praegu näiteks ajan nii oma pulmafotograafi jälgi. Vast läheb hästi.

 14. Triin kirjutab:

  Fotosid ei kommenteeri, lihtsalt ütlen vau, on sul olnud alles materjal!

  Tegemise kohta aga: super kui inimesel on jutustada lugusid. Stina Kase jutustab ka lugusid. Ja ma armastan neid. Nagu sinu omasidki.

 15. Pille kirjutab:

  Millised imelised pildid taaskord. Muudkui käin ja vaatan ja pean plaani. Olles ise võrdlemisi tihti selis ja üldse mittew kaugel Sinust, siis pean jätkuvalt plaani ükskord ometi sessioonile tulla :)

 16. tikker kirjutab:

  Mina ei lähe fotograafi juurde, kellelt täismõõdus faile kaasa ei saa. PUNKT. Ei lähe ka sellise fotograafi juurde, kust saab kaasa valida ainult piiratud arvu täismõõdus faile. Ma ei taha kunagi teha pilte paberile/seinale kohe, ma tahan neid ekraanilt imetleda, seedida, valida. Ma ei taha hiljem iga pildi paberile panemiseks fotograafi tüüdata ega talle selle eest ulmelisi hindu maksta.

  Samas kui mul on vaja hiigelsuurt faili seinale suure pildi tegemiseks, siis ma küsin küll kindluse mõttes sellise faili, mille DPI on 300, ehkki kõik kinnitavad, et ei pea nii palju olema. No ma olen ka friik, olgu see siis pealegi 50 MB :)

  Mulle meeldib PALJU ilusaid pilte. Just täpselt – lemmikud võivad olla ju erinevad. Mida suurem valik, seda parem. Nii et minu jaoks on sinu harjumused 100% ideaalsed :D

 17. CV kirjutab:

  Mulle nii tohutult meeldib just Sinu moodi tegemine. See oli üks peamisi põhjusi, miks Sinu juurde tulin. Eriti see, et saan ka suured failid. Jah, minu poolest võiks vabalt olla ka 15x20cm trükiks ettevalmistatud failid ja veebiversioonid ainult, kuid sellisel juhul oleks kaasas originaalfailid. Ma tõesti ei viitsi 5 või näiteks isegi 10 aasta pärast otsima, et “Hmm… millise fotograafi juures need pildid tehti? Hmmm… mis see Krista Kõivu kontakt küll võiks olla. Ahaa, tere Krista, kas Sul on alles suur versioon 31.03.2012 fotosessioonist IMGxxx?”, sest ma just siis näiteks olen sisustamas lapsele uut tuba uues kodus ning sinna sobiks hästi tema erinevate elusaastate suured pildid seinale. Digiajastu ometigi! Samuti ei oleks mul midagi selle vastu kui Sa oma failid signeerid tagasihoidlikult, et on siis alati viide olemas Sinule kui teose loojale.

  Sinu idee, et klient valib, millised failid töödeldakse – see on vägagi hea idee. Isegi 20 pilti on piisavalt :) Samamoodi võib ju teha valiku näiteks 5 suure faili kohta?

  Ja fotode kohta – VAU millised silmad sellel lapsel on! Ja lokid!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.